Den delen av bron över Kävlinge ån som är närmast Lilla Harrie är i väldigt dåligt skick. Stålstommen är sönder rostad och plankorna dåliga och hala.

En gammal vägförening som med boende från Hobyvägen i söder till Gamla vägen i norr, har historiskt varit ansvariga för att finansiera underhåll av bron. Denna är dock inte aktiv sen många år tillbaka i tiden. Enligt lantmäteriets protokoll från 1958 så är Bösmöllan skyldig att renovera bron men inte att finansiera renoveringen.

Ny bro

Vi har bildat en arbetsgrupp som har planer på att ta bort den gamla delen och ersätta den med nya balkar, nytt räcke och nya plankor. Bron ska bli så lika den gamla som möjligt.

Detta är tyvärr inte helt gratis. Det kommer kosta en del pengar och en del tid.

Vi har idag en budget som säger att en ny bro med material, maskiner och arbete kommer kosta ca 225,000-250,000:- inkl. moms. Planen är att vi ska genomföra reparationerna under våren 2026.

Finansiering

Köp en eller flera ”brädor” till nya brodelen

Nedan har vi sponsorer som kommer stötta projektet dels med pengar dels med arbetstid, transporter och maskiner. Det saknas dock en del pengar.Vår undran är nu om det finns intresse från invånare i Lilla Harrie att vara med och bidraga genom att köpa en planka till nya bron.

Vår idé är att man genom ett bidrag på 500 kr får en minnesplakett på den tavla som kommer sättas upp vid bron och eller på byagården.

Klara sponsorer

Lilla Harrie Valskvarn – 100 000 kr

Familjen Mats Olsson – 25 000 kr

Familjen Kai Stridh Bösmöllan Bepps i Lund – 25 000 kr

Familjen Joakim Munther Rörklammerfabriken – 50 000 kr

Vi behöver ditt bidrag!

Vi är ca 130 hushåll i byn. Om varje hushåll bidrager med en ”planka” så är vi i mål med budgeten. Alla bidrag är välkomna.

Övriga som visat intresse att bidra till projektet, Lilla Harrie Maskin, Lilla Harrie Produkter, Fysiorehab, Faboul AB, Mias Redovisning AB

Vill du vara med och sponsra bron swisha till 1233445475 eller bankgiro 352-9401  

Märk med ditt namn och antal plankor. Exempelvis Kalle Karlsson 2 plankor á 500:- 

Bron kommer stängas av från 1:a April

Vi kommer påbörja arbetet under påskhelgen. Målet är sedan att öppna den igen så snart som möjligt. Vänligen respektera våra avspärrningar.

Arbetsgruppen

I gruppen ingår Bo Olsson, Mats Olsson, Kai Stridh, Ingvar Hallberg, Roland Roos, Sven-Åke Mårtensson, Magnus Bagewitz & Joakim Munther

Kategorier

Tags:

2 kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *